Přišel mi moc hezký dopis....

30. leden 2014 | 13.53 |

...když jsem psal do Jaroměřského zpravodaje článek o silvestrovském létání,netušil jsem ,že bude mít odezvu.....no posuďte sami...

IMG_20140130_0002

IMG_20140130_0001

Vážení přátelé,
v posledním čísle Zpravodaje mě upozornil článek a fotky, že letečtí modeláři v Jaroměři nevyhynuli, přesto, že název Trifid mi zas vybavil úžasný román "Den Trifidů". Byl jsem modelářem už za války, pak jsem poznal modeláře... z Jaroměře, Dobiáše, Jarkovského, O. a M. Kociány, z Josefova Mohlese, Sehnoutku, Rejchrta a další kluky, stal jsem se členem ČNA (čes. nár. aeroklub), jezdili jsme na soutěže a hlavně modelařili. Modelář musí ovládat fyziku a řadu řemesel. Později převzal modelařinu Svazarm. Po instruktorském kurzu jsem vedl modelářský kroužek na jaroměřské základní škole a pak v bývalém pionýrském domě. Do kroužku chodili Ruda Sochor, Miloš Müller, Standa Müller, Zd. Fejk, Rendl, Gabriel, Krčmář a další. Mám je na fotce, ale je moc malá. S partou z klubu v Josefově jsme s naším instruktorem Mohlesem jezdili po soutěžích např. Mistrovství ČSR v Partyzánském, kde na přiloženém snímku startujeme právě Mohlesovu Olympii, která zvítězila v Praze na memoriálu Formánka v 50. letech.
V 60. letech jsem byl členem Modelklubu Hr. Králové, kde bylo už 2x pořádáno Mistrovství světa upoutaných modelů. V Hr. Králové je letiště pro U-modely a pro RC modely. Bohužel, v dnešní době už zájem mládeže upadá. Modelařina je totiž náročná na fyzičku a na to už dnešní mládež je líná. Je to škoda. Je třeba znovu podchytit zájem dětí. Vždyť dnes si kluk nedokáže udělat ani draka. Všechno se dá koupit. Takže je potřeba dělat nějaké propagační ukázky, lety pro veřejnost, vyjednat to na letišti. Jsou to také bývalí modeláři.
Zároveň by bylo dobré udělat propagaci Josefova, jako historické pevnosti, aby ji navštívili Češi i cizinci. Jsem totiž, stejně jako můj otec, rodilý Josefovák. Pamatuju doby, kdy Josefov ještě žil a navštěvovali ho turisti z Čech, Moravy i Slovenska. Dnes je to téměř mrtvé město. Pořádaly se zde plesy, nedělní čaje, na stadionu se denně sportovalo. Můj táta byl skvělý brankář za Slavoj, 16 let chytal. Aeroklub fungoval, modeláři byli známí v republice, nejlepší akrobat Ivan Tuček zde trénoval. U Metuje se pořádala jízda do vrchu před válkou i po válce. Celá naše parta navštěvovala Gymnázium v Jaroměři. Jaroměř pořádala různé závody na cestovních kolách, branné závody, fotbal se hrál v Jaroměři i Josefově. Já už jsem starý a bydlím v Šluknově, nemám možnost pomoci.

Přeji vám všem, aby to zase fungovalo
Oldřich Novák, Šluknov

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře