Přišel mi moc hezký dopis....

30. leden 2014 | 13.53 | rubrika: Aktuálně

...když jsem psal do Jaroměřského zpravodaje článek o silvestrovském létání,netušil jsem ,že bude mít odezvu.....no posuďte sami...

IMG_20140130_0002

IMG_20140130_0001

Vážení přátelé,
v posledním čísle Zpravodaje mě upozornil článek a fotky, že letečtí modeláři v Jaroměři nevyhynuli, přesto, že název Trifid mi zas vybavil úžasný román "Den Trifidů". Byl jsem modelářem už za války, pak jsem poznal modeláře... z Jaroměře, Dobiáše, Jarkovského, O. a M. Kociány, z Josefova Mohlese, Sehnoutku, Rejchrta a další kluky, stal jsem se členem ČNA (čes. nár. aeroklub), jezdili jsme na soutěže a hlavně modelařili. Modelář musí ovládat fyziku a řadu řemesel. Později převzal modelařinu Svazarm. Po instruktorském kurzu jsem vedl modelářský kroužek na jaroměřské základní škole a pak v bývalém pionýrském domě. Do kroužku chodili Ruda Sochor, Miloš Müller, Standa Müller, Zd. Fejk, Rendl, Gabriel, Krčmář a další. Mám je na fotce, ale je moc malá. S partou z klubu v Josefově jsme s naším instruktorem Mohlesem jezdili po soutěžích např. Mistrovství ČSR v Partyzánském, kde na přiloženém snímku startujeme právě Mohlesovu Olympii, která zvítězila v Praze na memoriálu Formánka v 50. letech.
V 60. letech jsem byl členem Modelklubu Hr. Králové, kde bylo už 2x pořádáno Mistrovství světa upoutaných modelů. V Hr. Králové je letiště pro U-modely a pro RC modely. Bohužel, v dnešní době už zájem mládeže upadá. Modelařina je totiž náročná na fyzičku a na to už dnešní mládež je líná. Je to škoda. Je třeba znovu podchytit zájem dětí. Vždyť dnes si kluk nedokáže udělat ani draka. Všechno se dá koupit. Takže je potřeba dělat nějaké propagační ukázky, lety pro veřejnost, vyjednat to na letišti. Jsou to také bývalí modeláři.
Zároveň by bylo dobré udělat propagaci Josefova, jako historické pevnosti, aby ji navštívili Češi i cizinci. Jsem totiž, stejně jako můj otec, rodilý Josefovák. Pamatuju doby, kdy Josefov ještě žil a navštěvovali ho turisti z Čech, Moravy i Slovenska. Dnes je to téměř mrtvé město. Pořádaly se zde plesy, nedělní čaje, na stadionu se denně sportovalo. Můj táta byl skvělý brankář za Slavoj, 16 let chytal. Aeroklub fungoval, modeláři byli známí v republice, nejlepší akrobat Ivan Tuček zde trénoval. U Metuje se pořádala jízda do vrchu před válkou i po válce. Celá naše parta navštěvovala Gymnázium v Jaroměři. Jaroměř pořádala různé závody na cestovních kolách, branné závody, fotbal se hrál v Jaroměři i Josefově. Já už jsem starý a bydlím v Šluknově, nemám možnost pomoci.

Přeji vám všem, aby to zase fungovalo
Oldřich Novák, Šluknov

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 2 (1x)

Něco z historie klubu LMK TRIFID........

29. leden 2014 | 18.41 | rubrika: Fotogalerie

Historie klubu TRIFID

Počátky klubu leteckých modelářů se rýsovali již před rokem 2000. Několik let před založením klubu, se potkávala parta modelářů na letišti v Miskolezích, na posekané části louky před domem Knapovců v Zájezdě – Česká Skalice nebo na lukách v Jaroměři. Vzájemně si fandili, radili si a předávali si cenné zkušenosti. Nápad o založení klubu se zrodil na přátelském Silvestrovském polétání a rozloučení se starým rokem 1999. Tehdejším předsedou, nebo-li prvním náčelníkem klubu se stal Luboš Knap st., který se nejvíce zasloužil o zrod letecko-modelářského klubu TRIFID.

A jak vlastně vznikl název LMK TRIFID ? V době vzniku  čítal klub cca 26 členu. Mezi nimi byli i bratři Mirek a Petr Hornychovi, spoluzakladatelé a majitelé firmy na výrobu leteckých modelů s názvem TRIFID. A protože přislíbili členům klubu materiální pomoc při výrobě jejich modelů, na jedné z prvních schůzi byl na oplátku z důvodu propagace firmy schválen název klubu dle názvu firmy bratří Hornychových "TRIFID"

Během 11 let se v klubu vystřídalo spousta členů. Někteří do klubu přicházeli, jiní z různých důvodů odcházeli. V roce 2011 členská základna čítá 32 aktivních členů z různých částí východních Čech ( Česká Skalice, Náchod, Jaroměř, Dobruška, Kvásiny, Hradec Králové, Trutnov,..), ale i z Prahy. Mezi členy se najdou modeláři specializující se na různé obory leteckého modelářství jako jsou makety, motorové či elektrické modely, akrobaty, vrtulníky nebo větroně. Najdou se zde i modeláři zabývající se pozemní technikou a to převážně auty jak s motorovým, tak i elektrickým pohonem..

A co LMK TRIFID za krátkou dobu své existence vykonal pro veřejnost ? Každý rok pořádá Slet leteckých modelářů, Drakiádu pro děti z České Skalice a okolí, na Silvestra přátelské polétání a rozloučení se starým rokem. Pro ženy modelářky uspořádal dva ročníky Dámského poháru na letišti Aeroklubu Jaroměř a pro děti se každoročně účastní  Dětských dnů jak v České Skalici, v Jaroměřii, Trutnově či jinde. Členové klubu zorganizovali besedu s pl. Šiškou, létajícího za 2. světové války v Anglii, besedu s piloty letecké základny z Čáslavi či besedu s piloty akrobatické čtyřky z Jaroměře. Řada členů se zúčastňuje soutěží a modelářských akcí pro veřejnost po celé republice.  

O klubu by se dalo psát hodně dlouho, ale účelem této historie je především snaha poděkovat všem, kteří se zasloužili o vznik klubu a byli u těch nejvýznamnějších událostí. Vždyť klub naplnil svou podstatu a funguje tak, jak fungoval ještě před svým založením. Schází se parta modelářů, kteří si vzájemně fandí, radí si a předávají si své zkušenosti. Je třeba poděkovat i těm, kteří šíří dobré jméno klubu na různých soutěžích a předváděcích akcích.

......píše se rok 2005 a budoucí manželé Poláčkovi si kupují videokameru a tady jsou jejich první záběry -

byly to nádherné časy.........

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 3 (1x)

Toto jsem viděl na vlastní oči mockrát.....

25. leden 2014 | 08.51 | rubrika: Video-zóna

.......podívejte se na ozdobu každého leteckého dne......

Očovskí Bačovia - aeroklub Očová

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Red Bull Air Race se vrací.......

24. leden 2014 | 09.35 | rubrika: Občas jedu na slet

Martin  Šonka

Pilot světové série Red Bull Air Race, člen reprezentace České republiky v letecké akrobacii kategorie unlimited a vojenský pilot letounu JAS-39 Gripen.

Již před koncem absolvování střední školy se zajímal o vše, co létá. Rád si prohlížel knihy o letectví, a také rád naslouchal nadšenému vyprávění svého otce o letadlech. V 17 letech Martin vysypal pokladničku a za našetřených 500,-Kč se poprvé proletěl v motorovém kluzáku Vivat nad Táborem. Tak začala láska na celý život.

Martin nastoupil v roce 1997 na Vojenskou akademii obor pilot bojového letounu do Brna, kde v roce 2001 složil bakalářskou zkoušku a byl zase o jeden krůček blíže ke svému snu o létání. V letech 2001 až 2005 studuje univerzitu v Pardubicích obor Management, marketing a logistika v dopravě. V tomto samém období začíná se závoděním. V roce 2001 létá akrobacii na kluzácích a v roce 2003 začíná i s akrobacií na motorových letounech. V roce 2004 se hlásí první úspěchy, mistr republiky na kluzácích i na motorových letounech. Po těchto událostech přišla nabídka – stát se členem českého reprezentačního týmu.

Celkový nálet v armádě dnes Martin počítá na cca 1000 hodin. Několikrát se zúčastnil mistrovství republiky v leteckém pětiboji (plavání, střelba, šerm, běh, basketbal) a dvakrát se mistrovství světa a několika dalších mezinárodních závodů.

V říjnu 2009 získává Superlicenci na závod Red Bull Air Race a v prosinci téhož roku je přijat mezi členy elitní skupiny 15 top pilotů světa. V roce 2010 se pressižní série akrobatických závodů zúčastnil a celkově skončil na 14. místě. 

----a je častým hostem na letišti v Jaroměři.....

DSC00796

DSC00795

......Jaroměř - návštěva u akrobatické skupiny The Flying Bulls Aerobatics Team (vlevo vedoucí skupiny Radka Máchová )......

3AA

http://www.redbull.com/cz/cs/stories/1331614789143/red-bull-air-race-se-vrac%C3%AD

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Marek Hyka a jeho nový trik.....

22. leden 2014 | 11.09 | rubrika: Fotogalerie
žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

2.neletový slet klubu KHMM

20. leden 2014 | 16.36 | rubrika: Občas jedu na slet

2_Neletovy_Slet_49

...výše uvedené fotky zachycují moji účast na 2.neletovém sletu klubu KHMM (http://www.historicke-modely.cz/o-nas/ ).Slet se konal  v "nóbl"restauraci Fellini,( http://www.restaurantfellini.cz )která slaví letos rok v provozu (se divím ,že tak dlouho vydržela – později vysvětlím ).Sešlo se nás víc než dost.Každý přivezl něco.Hlavní organizátor p.Kulhavý přivezl nádherné pamětní listy

100_6222

a samolepky KHMM,kluci přivezli unikátní motory,plánky a tak se klábosilo o modelech,motorech a technikách potahování Vliesem pil se "šoférský" Birell atd.

100_6211

No a přišel čas oběda.vrchní ohlásil ,že Birell došel ( v nóbl restauraci??????)Vrchní rozdal každému jídelní lístky s názvy jídel ,které některé byly pro mě skoro nesrozumitelné (http://www.restaurantfellini.cz/jidelni-listek/ala-carte/ ),ale našlo se.Kamarádi si dali to na co si udělali chuť.Guláš,grilovaná krkovice,kýta atd.

....toto je například porce za cca 179Kč !grilovaná krkovička s "bramborem"-krkovice totál syrová.....fuj....ani kolegové svá jídla nechválili.....

100_6260

.Za chvíli přišel vrchní a říká "gulášů mám jenom  6 porcí tak se nějak dohodněte.Dohodli jsme se kromě jiného na krkovici,která je třeba na jaroměřsku běžná i v restauracích 4.kategorie.....Za chvíli přišel opět vrchní,že prý má jenom 5ks krkovic tak ať se nějak dohodneme.Vedle mne sedíci Jarda Suchomel řekl ,že si dá tedy jenom polévku a hlavní jídlo ne....někteří udělali totéž......

100_6254

A přišel rozchod a odjezd domů.A tady začíná další story.Před konzumací byl založen společný konzumační lístek – čili kdo si co dal zaplatil.Přesto poslední odcházející Láďa Kulhavý doplácel na lístek cca 2 000Kč !!!Já nevěřím,že by se našel někdo v naší partě,kdo by odešel( utekl ) bez placení.Já si myslím,že tím že si tím věčným měněním jídel ,kdy to někteří vzdali a byli bez jídla mohlo dojít k vyúčtování čehosi,co nikdo neměl.....Závěrem musím říci ,že můj dojem ze setkání byl famozní.Já se potkal a potykal s Jardou Suchomelem(kdo neví kdo to je ,tak ať si prolistuje modelářské časopisy),s kolegy jsme se nažhavili na nastávající sezonu ( 1.slet je v Plzni 1.května) No a co mně dostalo?Restaurace Fellini!!!Nádherné prostředí,naleštěné příbory,perfektně "vycíděné" toalety - ovšem (je to jenom můj názor !! )na jídlo bych do této restaurace nepozval ani úhlavního nepřítele!!Nejde o peníze ,ale o kvalitu a množství jídla a úroveň obsluhy.( dovedu to posoudit –nejenom že jsem vařící muž ,ale tchán byl ředitelem Grandhotelu a tchýně šéfkuchařka).......

http://khmm.rajce.idnes.cz/2._neletovy_slet_KHMM_v_Praze

PS: neměli bychom to na Všechově Láďovi nějak srovnat??? - já dám 100 Kč ....

komentáře (1) | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Litomyšl 2013

16. leden 2014 | 12.35 | rubrika: Video-zóna

31.8.2013 XIX. Leteckomodelářský den Litomyšl

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Hotovo ! NELA 541B je připravena k letu....

11. leden 2014 | 11.18 | rubrika: Co umí modelář?

NE-LA 541 B – český historický model z roku 1941.


       Model motorového letadla NE-LA 541 B je důkazem toho, že pod pojmem "historický model ze 40. let minulého století" se nemusí vždy jednat o pomalý kabinový hornoplošník! Plánek tohoto modelu vyšel v časopise MLADÝ KONSTRUKTÉR, svazek 20 z 30.10.1942 a byla to konstrukce našeho známého modeláře Ladislava Neuberta, jehož modely byly vždy velmi elegantní a dobře létající. NE-LA 541 B byl model aerodynamicky pěkně řešený, ale stavebně velmi složitý, takže jej tehdy asi moc modelářů nepostavilo. Jeho zajímavý a podrobný dobový popis stavby  přepsal pan Jaromír Pipek z výše uvedeného časopisu v plném znění bez úprav, neboť může dnešním historickým modelářům třeba objasnit některé tehdejší technologie stavby a instalaci zapalování : I přes značnou pracnost tohoto modelu budou snad jeho neobvyklé a velice elegantní tvary  inspirovat dnešní historické modeláře ke stavbě rádiem řízené repliky, která by byla jistě ozdobou každé akce klubů SAM. Přístup k instalaci RC soupravy by se mohl udělat otevíracími dvířky z boku pod křídlem, výškovka se může řešit jako "plovoucí", čímž by se v nejvyšší míře zachovala její konstrukce.

Technické údaje :
rozpětí - 1700 mm
délka - 1350 mm
plocha - 36 dm2
hmotnost - 3400 gramů
zatížení - 39 g/dm2
motor : ASP FS 52 AR 8.5ccm RC

NELA-541 B

1

2

3

4

5

6

7

8

100_6147

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 1 (1x)

Vzpomínka na "super " akci....

11. leden 2014 | 06.12 | rubrika: Fotogalerie

vstupenka líc

Pořad Českého rozhlasu Hradec Králové se tentokrát povedl........http://prehravac.rozhlas.cz/audio/2720375

2721824--cesky-rozhlas-hradec-

Vážení kolegové modeláři,

dovolte mi,abych vám poděkoval za vaši účast,kterou jste mně podpořili v sobotu 15.září 2012 na akci 80 let aeroklubu Dvůr Králové .Upřímně jsem byl překvapen - 73 modelů letadel + Pepa Nývlt a jeho "arzenál "a jeden hezčí než druhý........Co se letových ukázek týče tak byly skvělé a velice se líbily a spolupráce s řídícím letů byla taky skvělá Tak ještě jednou díky a ať nám to lítá skvěle dál....

Jindřich Dvořáček

1A

Odkazy na fota z akce :

http://hartanet.rajce.idnes.cz/Modelari/

http://picasaweb.google.com/105121158428651391002/LeteckyDenDvurKraloveNL2012

http://ulozto.cz/xPpcyg2/fotky-z-letiste-dk-rar

http://www.uschovna.cz/zasilka/K1P8JT3D3VX5FM67-7LL

                                                        http://hartanet.rajce.idnes.cz/Aeroklub_Dvur_nad_Labem_2012

http://jsilver.rajce.idnes.cz/80_let_letani_pod_Zvicinou-den_otevrenych_dveri_-_15.9.2012_-_sada_A

http://jsilver.rajce.idnes.cz/80_let_letani_pod_Zvicinou-den_otevrenych_dveri_-_15.9.2012_-_sada_B

http://jsilver.rajce.idnes.cz/80_let_letani_pod_Zvicinou-den_otevrenych_dveri_-_15.9.2012_-_sada_C

http://jsilver.rajce.idnes.cz/80_let_letani_pod_Zvicinou-den_otevrenych_dveri_-_15.9.2012_-_sada_D

http://jsilver.rajce.idnes.cz/80_let_letani_pod_Zvicinou-den_otevrenych_dveri_-_15.9.2012_-_sada_E

http://www.balharrc.cz/

http://lmk-hostinne.rajce.idnes.cz/Dvur_Kralove_15.9.2012

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)

Silvestr 2013

9. leden 2014 | 09.36 | rubrika: Aktuálně

Napsali o nás : Náchodský deník 9.1.2014

A

žádné komentáře | přidat komentář | hodnocení: 1 · 2 · 3 · 4 · 5 | 0.00 (0x)