Napsali o nás

23. březen 2012 | 10.15 |

Berounský deník ze 14.března 2012 napsal :

DVR0001

Berounský deník dne 21.3.2012 napsal :

A4

Modely letadel jdou napříč jejich životy

RADKA KOČOVÁ

Beroun – Životním koníčkem Berouňáka Ladislava Kulhavého jsou modely letadel. Některé z nich v těchto dnech vystavuje v pražských Arkádách, a to společně s Jindřichem Dvořáčkem. Oba modeláři poskytli Berounskému deníku rozhovor.

Ladislav Kulhavý  od svého narození žiji v Berouně.

V nedávné době dovršil padesáti let.

Kdy vás modelářství prvně zaujalo?
Modelářství mne zaujalo již v dětském věku. Vzpomínám, když jsem jako předškolák mohl chodit létat s panem Jungmannem na Homolku. To bylo někdy kolem roku 1970. Byl jsem nesmírně šťasten, když jsem mohl po přistání model pana Jungmanna přinést a očistit jej od zbytků paliva. To byl jeden z podnětů, kdy jsem se již drápkem uchytil a modely letadel se mnou jdou napříč mým životem.

Jakými modely jste začínal?
Začínal jsem klasickými modely kategorie A1, přes upoutané polmakety až po první modely dálkově ovládané. Po vojně jsem modelaření na delší dobu přerušil, neboť nastaly rodičovské povinnosti. Po této odmlce jsem se opět vrátil k modelařině, která je pro mne jedním z největších koníčků.

Čemu se věnujete nyní?
V současnosti se věnuji historickým replikám modelů z předválečného a válečného období. Jsem jedním ze zakládajících členů internetového sdružení: Klub historických modelů a motorů cz. Zde prezentujeme veškeré naše modely, zkušenost a radosti vzniklé při této zálibě. Pravidelně se účastním sletů historických modelů, či výstav s touto tématikou.

Co považujete za svůj největší modelářský úspěch?
V současnosti mám vystavený jeden z mých modelů v pražském nákupním centru Arkády. Jako jeden ze svých modelářských úspěchů považuji účast ne mistrovství Evropy historických modelů v Jeseníku konaném v roce 2010.

Jakých dalších výstav jste se zúčastnil?
Letos se chystám na jubilejní 10. mistrovství Evropy na Slovensko. Zde bych si rád zalétal v soutěžní kategorii OTMR-B s novým modelem Powerhouse a přispěl tak k propagaci našeho klubu a k propagaci historického modelářství.

Jindřich Dvořáček z Jaroměře si modelařinu oblíbil už v šesti letech.

Kdy vás modelářství prvně zaujalo?
Prvně na 1. máje v roce 1959. To jsem viděl jako dítě modeláře v prvomájovém průvodu a chtěl jsem mít taky takové letadélko. To mi bylo 6 let.
Jakými modely jste začínal?
Házedla, větroně tehdejší kategorie A1 (rozpětí křídel do 1300mm), A2 (rozpětí křídel do 2000mm),volné motorové modely,upoutané modely. Můj první radiem řízený model se jmenoval BETA s konstrukcí od pana Jiřího Hájka a řízen byl tehdejší 1.československou jednokanálovou soupravou BETA. Potom, jak šel čas, to byly modely akrobatické až po velikost tři metry. Nyní nastal útlum, kdy po obřích laminátových modelech jsme se dali dohromady parta milovníků historických modelů
www.historicke-modely.cz

Je to váš největší koníček?
Ano, je! Potom je manželka, děti, vnoučata, fandění akrobatické skupině The Flying Bulls Aerobatics Team, která "bydlí" u nás na letišti
www.akroctyrka-jaromer.pise.cz. No a na posledním místě je práce na chalupě.

Co považujete za svůj největší modelářský úspěch?
Když pominu soutěžní úspěchy z mladých let (je to strašně dávno), tak dnes je to stavba modelů. Ono je totiž úžasné, když dostanete plánek do ruky a nemáte nic víc, než chuť mít to letadlo, které je tam namalované. Pak to přijde – zavřu se do dílny, spočítám si a koupím materiál, pak hodiny a dny  stavím. Je třeba zabudovat elektroniku, potáhnout model papírem, nalakovat, vše odzkoušet. To znamená, že musí fungovat motor a elektronika. Je také potřeba kompletně naprogramovat řízení. Potom přijde den D, kdy stojím na ploše letiště sám, nikdo nikde, běží motor, buší mi srdce a startuji......pokud to letí a kormidla fungují tak, jak mají, mám strašnou radost. Je můj další to obrovský úspěch!

Jakých  výstav jste se osobně zúčastnil?
Mezinárodní výstavy leteckých modelů v Hradci Králové v roce 1986. Dnů otevřených dveří na letecké základně Čáslav jsem se zúčastnil v roce 2007, 2009 a 2011.

Radka Kočová
Redaktorka

VLTAVA-LABE-PRESS, a.s.
Berounský deník
Náměstí M. Poštové 854


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře