Text a foto : Karel Slupský - Plzeň

30. září 2011 | 14.17 |

První Plzeňský slet historických leteckých modelů v měřítku 1 : 1.

Plzeň  28.9.2011

                                                                                                                                                  1.část

  

      V letošním roce se jednalo o již šesté setkání příznivců historických leteckých modelů stavěných podle doložené a publikované dokumentace v měřítku 1:1. V Plzni se jednalo o premieru. Vzhledem k závěru sezony a k faktu, že dosud pořádané akce pro historické modely v Plzni se konaly podle pravidel našich SAMů, jsem byl, jako pořadatel, značně napjat, zda vůvec někdo do Plzně, napoprvé, přijede.

Výsledná účast předčila moje očekávání. V 10 hodin se na ploše sešlo více než 25 motorových modelů a jeden větroň. Všechny modely splňovaly podmínku pohonu, měřítka a až na jednu vyjímku i roku vzniku. Zkrátka nebyly žádné problémy. S nepatřičným modelem, nebo s elektrikou, se nikdo neobjevil...Svědčí to o faktu, že členové seskupení mají na historickou modelařinu, konzistentní názory a domluvená, přirozená pravidla ctí. Kromě počtu modelů byl pozoruhodný i poměrně velký zájem diváků a potencionálních zájemců .Opět porovnávám s běžnou SAM soutěží .

Diváci a zájemci z řad modelářů, již pravděpodobně tuší, že na těchto "nesamovských " sletech se setkají s pestrou směsicí modelů a motorů. Ti starší si zavzpomínají na své modelářské začátky a slyší zvuk, v běžné modelařině, jen vzácně používaných motorů. Jako pořadatel jsem rád, za naše vzájemná setkání, neb jsou určitou jistotou, že je naše činnost smysluplná a přináší radost nám i divákům. Na našem klubovém letišti se konají různé akce a tato patřila k těm letos nejvíce navštíveným.

     Program sletu sestával ze dvou částí: Krátké soutěže v době letu na 1 minutu motorového chodu s přistáním do vytyčeného prostoru. Po vyhlášení výsledků následovalo volné sletové létání na celé ploše letiště. Mlhavé a mokré ráno se proměnilo v přívětivý, v odpoledních hodinách slunečný a bezvětrný den. Zkrátka ideální rozloučení s letošní sletovou sezonou. K dobré pohodě tradičně přispělo i zajištěné občerstvení v podání Petra Flídra.

     Soutěže se účastnilo celkem 11 soutěžících, každý s jedním modelem. Výsledky nejsou podstatné, neb jde hlavně o zábavu a v příštím roce určitě budeme s modely soutěžit i v jiných disciplinách. Meze se pořadatelům nekladou...O něčem novém jsme již hovořili...Jde přeci hlavně o předvedení modelů, o porovnání jejich schopnosti letu, klouzavosti a podobně. Hlavním výsledkem naší činnosti však je čistá radost z letu historických replik, chodu motorů, vůně paliva a sentimentu  vzpomínek na modely našeho dětství, či nadšení z letu modelů ještě starší konstrukce. Snad jsme si těchto pocitů 28.9.2011 v Plzni užili tolik, aby nás to dostatečně podnítilo ke stavbě dalších,  neokoukaných modelů v době zimního letového spánku.

Atmosféru akce si můžete navodit při prohlídce přiložených fotografií... Nemám jich tentokrát mnoho,neb jsem hlavně létal...

    Závěrem patří poděkovat majitellům fy Hořejší model s.r.o. za zapůjčení letiště a drobné ceny pro vítěze, aktivním členům MK Plzeň - jižní sekce za přípravu letišní plochy a zajištění časoměřičské služby, firmě VN Dental s.r.o. za zajištění pamětních samolepek, originálních kalendářů pro vítěze a části cen. Petru Flídrovi děkuji za perfektní občerstvení .

    Za zhotovení diplomů pro vítěze, ale zejména za výborný podzimní štrůdl pro účastníky, patří dík mé manželce, Zdence.

Na seriál sletů v příštím roce a setkávání s Vámi všemi  se těší autor těchto řádek a fotek

                                                                                                                                                                                                                            Karel Slupský

IMG_0472

IMG_0413

IMG_0415

IMG_0419

IMG_0420

IMG_0421

IMG_0423

IMG_0426

IMG_0429

IMG_0430

IMG_0431

IMG_0434

IMG_0437

IMG_0438

IMG_0441

IMG_0442

IMG_0443

IMG_0445

IMG_0447

IMG_0448

IMG_0449

IMG_0450

IMG_0453

IMG_0455

IMG_0457

IMG_0465

, 

        

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 2.67 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře